Промяната е навсякъде около нас – в природата, в личния ни живот, на работното място. Една част от промените възприемаме като естествени и често нямаме големи съпротиви или страхове, свързани с тях. Друга част от промените, които настъпват – независимо бързо или бавно, са източник на стрес и страх, което пък задейства нашите съпротиви. В настоящата статия ще разгледаме 5 стратегии, които да ни направят по-адаптивни и устойчиви на постоянни промени в света, в който живеем, както и да виждаме положителния потенциал на промяната.
Да се настроим за развитие
Да настроим мисленето си към развитие означава да разглеждаме предизвикателствата, с които се сблъскваме, като възможност за разширяване на нашите способности, както и за възможност да научим нещо ново. Да приемаме неуспехите като уроци, а не като препятствия. Тази промяна в перспективата насърчава устойчивостта и желанието да се ангажираме с промяната, вместо да я избягваме.
Да развием емоционална устойчивост
Промяната може да предизвика широк спектър от емоции, от вълнение до тревожност. Изграждането на емоционална устойчивост е ключово за ефективното справяне с тях. Практики като осъзнатост, медитация и редовни упражнения могат да помогнат за управлението на стреса и поддържането на позитивна перспектива. Емоционалната устойчивост ни дава възможност да приемем промяната по-спокойно и с отворен ум, правейки адаптивността много по-лесна.
Да подобрим и разширим уменията си
Личностното и кариерното развитие никога не трябва да спират – колкото повече умения имате, толкова по-адаптивни ставате. През целия ни живот е добре да развиваме както техническите ни способности, така и меките ни умения като комуникация, решаване на проблеми и лидерство. Развиването и актуализацията на личните ни и професионални умения ни прави готови за всякакъв вид промени.
Създайте подкрепяща среда
Никой не се справя с промяната в изолация. Ето защо е важно да изградим подкрепяща среда от колеги, приятели и ментори, които да ни помагат със съвети, напътствия, да ни подкрепят, мотивират и вдъхновяват. Когато сме заобиколени от хора, на които имаме доверие и които ни подкрепят, трансформациите и пътя към тях биха били много по-лесни.
Да бъдем проактивни, а не реактивни
Адаптивността не е само как да реагираме на промяната – тя е свързана и с предвиждането ѝ. Проактивността ни помага да предвидим бъдещи промени, да се подготвим за тях и дори да ги използваме в своя полза. Това включва осъзнатост за себе си и света около нас, определянето на ясни цели, постоянна актуализация на знанията ни за индустрията, в която работим, и планиране на резултатите. Проактивността ни предпазва от изненади и ни помага да сме готови да посрещнем новите предизвикателства.
Промяната, било то в нашия личен живот или на работа, е неизбежна и постоянна. Въпреки това, когато мисленето ни е настроено за развитие, стимулираме емоционална устойчивост, подобряваме уменията си, имаме подкрепяща среда и сме проактивни, можем да превърнем несигурността си от промяната в откриване на възможностите.
Помнете, адаптивността не е вродена черта, а умение, което може да бъде развито с практика и упоритост. Развивайки това умение не само ще се справяте лесно с промените, но и ще ги прегръщате като път към растеж и успех.
Ако искате да научите повече за управлението на промяната в личен и организационен план елата на месечната среща на СКСГ, събитието е безплатно, но изисква предварителна регистрация
https://sabitie.bg/event/kursove-i-obucheniya/Promyanata—upravlni-i-motsii.1289
Автор: Диана Дрянкова
Диана Дрянкова е магистър по трудова и организационна психология от Софийски университет и дипломиран лайф, екзекютив и екипен коуч от Ноубъл Манхатън, преминава Сертифициращ курс за Емоционална Интелигентност на Даниел Голман. Развива своя авторска програма за Управление на стреса, която е в две части – Управление на личния стрес и Управление на стреса в организациите.